Apdedzināšana

Žāvēšana augstā temperatūrā (jeb apdedzināšana) tiek izmantota, lai apturētu fermentāciju. Tas ir vienīgais veids neļaut tējai sapelēt un sapūt savas sulas iespaidā.

Apdedzināšanas process ir visai delikāts, jo nepietiekoši izžāvēta tēja paciņās ātri bojājas, bet pāržāvēta - pārogļojas un iegūst nepatīkamu deguma garšu. Ideāls žāvēšanas rezultāts - sausa tējas izejviela, kas satur ne vairāk kā 2-5 % ūdens.

Senāk tradicionāli tēju apdedzināja lielās cepešpannās, uz restēm vai arī pannās uz atklātas uguns. Sākot ar XIX-to gadsimtu visur tiek lietotas slēgtas cepeškrāsnis ar gaisa padevi. Apdedzināšanas standarta temperatūra ir ap 900 C, bet modernajās iekārtās apdedzināšanas temperatūra var sasniegt vairākus simtus grādu. Šādos gadījumos apdedzināšanas laiks tiek saīsināts līdz 15-20 minūtēm.

Svarīgs priekšnoteikums pareizai tējas pagatavošanai ir strauja izejvielas atdzesēšana pēc izņemšanas no cepeškrāsns (tāpat kā jebkura organiska viela, tēja var sākt gruzdēt un "apdegt" pat pēc izņemšanas no cepeškrāsns). Tātad, lapas žāvējas lielās cepeškrāsnīs, augstā temperatūrā, sakarsēta gaisa plūsmā. Tējas lapu sula un aromātiskās ēteriskās eļļas, kas izdalījušās saritināšanas procesā, stipri piecepas pie lapu virsmas un diezgan ilgi saglabā savas īpašības, ekstrahējoties tikai verdoša ūdens ietekmē tējas ievilkšanās brīdī.

Mūsu Sertifikāti un Apbalvojumi